Vybrané články

Dosažení kompletní remise po sekvenční léčbě docetaxel-cabazitaxel-enzalutamid u pacienta s metastazujícím kastračne rezistentním karcinomem prostaty

03/2019 MUDr. Robert Novák; MUDr. Jana Katolická, Ph.D.; MUDr. Jiří Vašina
V naší kazuistice prezentujeme případ pacienta s iniciálně lokoregionálně pokročilým karcinomem prostaty, u kterého bylo ve fázi metastazujícího kastračně rezistentního onemocnění po sekvenční léčbě docetaxel-cabazitaxel-enzalutamid dosaženo kompletní remise se zachováním dobré kvality života.
CELÝ ČLÁNEK

Léčba nemocných s metastazujícím uroteliálním karcinomem nevhodných k léčbě cisplatinou

03/2019 MUDr. Kristýna Divišová; MUDr. Jana Katolická, Ph.D.; MUDr. Milan Kohoutek
Chemoterapie založená na cisplatině je standardní léčbou první linie u pokročilých uroteliálních karcinomů. Více než 50 % pacientů však není pro cisplatinu způsobilých. Pacienti s uroteliálním karcinomem jsou vyššího věku a často s poškozením orgánů a komorbiditami. U křehkých pacientů zahrnují doporučené možnosti léčby carboplatinu nebo monoterapii gemcitabinem, případně gemcitabin/carboplatinu nebo imunoterapii.
CELÝ ČLÁNEK

Systémová léčba první linie metastazujícího karcinomu ledviny

03/2019 MUDr. Igor Richter, Ph.D.; doc. MUDr. Josef Dvořák, Ph.D.; MUDr. Jiří Baroš; MUDr. Vladimír Šámal
Karcinom ledviny představuje 2-3 % všech malignit. Dosud byl standardem systémové léčby první linie metastazujícího karcinomu ledviny sunitinib a pazopanib. V přehledovém článku diskutujeme nové léčebné možnosti léčby první linie metastazujícího karcinomu ledviny pomocí tyrozinkinázového inhibitoru cabozantinibu, nové kombinace imunoterapie (nivolumab plus ipilimumab), a kombinace imunoterapie s tyrozinkinázovými inhibitory. S rozšířením léčebných možností je nutné i hledání biomarkerů s cílem lépe individualizovat léčbu.
CELÝ ČLÁNEK

Metastazující karcinom ledviny aneb imunoterapie versus cílená terapie

03/2019 MUDr. Jindřich Kopecký, Ph.D.
V poslední dekádě jsme svědky rozvoje léčby generalizovaného tumoru ledviny. Díky pochopení mechanismů patogeneze a dále rozvoje imunoterapie máme v současné době možnosti léčby, kdy lze dosáhnout i dlouhodobých odpovědí. Pokud je možnost výběru, v současné době není stále jednoznačné, kdy a který lék použít. Ne vždy máme k dispozici přímá srovnání léku. Z části je tato otázka v našich podmínkách uměle zjednodušena úhradovou vyhláškou. Následující článek se zamýšlí nad postavením, výhodami a nevýhodami imunoterapie a cílené terapie u renálního karcinomu.
CELÝ ČLÁNEK

Imunoterapie v léčbě karcinomu prostaty

03/2019 MUDr. Jana Katolická, Ph.D.
Imunoterapie není v léčbě karcinomu prostaty v běžné klinické praxi používána. Tradiční koncové ukazatele používané pro hodnocení chemoterapie nemusí přesně posoudit klinický přínos imunitních terapií. Mechanismus účinku většiny imunitní léčby není přímo cytotoxický. Vyšší klinický přínos byl zjištěn v příznivých podskupinách s nižším nádorovým zatížením a méně imunosupresivním nádorovým mikroprostředím.
CELÝ ČLÁNEK

Metastazující karcinom prostaty - změny v přístupu k léčbě

03/2019 MUDr. Otakar Čapoun, Ph.D., FEBU
Metastazující karcinom prostaty má výrazně horší prognózu ve srovnání s lokalizovaným nebo lokálně pokročilým onemocněním. První volbou je u většiny pacientů hormonální, tj. kastrační, léčba. Účinek chemoterapie docetaxelem a nových hormonálních přípravků (abirateron, enzalutamid) byl nejprve prokázán ve stadiu kastrační rezistence. Docetaxel byl dále testován také v kombinaci s hormonální léčbou u nově zjištěných metastáz karcinomu prostaty bez předchozí kastrační léčby. Ve skupině pacientů s kombinovanou léčbou bylo dosaženo výrazně delšího celkového přežití. Významný účinek byl však zaznamenán pouze u pacientů s velkoobjemovým metastatickým onemocněním. Abirateron byl také zkoumán v kombinaci s hormonální léčbou v první linii vysoce rizikového metastazujícího hormonálně senzitivního karcinomu prostaty. Celkové přežití bylo opět výrazně delší pro kombinovanou léčbu. Bezpečnostní profil docetaxelu i abirateronu je příznivý, při volbě mezi těmito přípravky je nutné přihlédnout k celkovém stavu pacienta, jeho symptomům a komorbiditám a také k jeho preferencím.
CELÝ ČLÁNEK

Prof. MUDr. Josef Koutecký, DrSc.

03/2019 Prof. MUDr. Vladimír Vonka, DrSc.
Profesora Josefa Kouteckého znám od studentských dob. Začali jsme se společně učit medicíně v roce 1949. Během studia jsme se potkávali, občas pohovořili a podělili se o své názory na medicínu, její výuku a na celkovou situaci na fakultě i mimo ni. Již z našich tehdejších rozhovorů jsem pochopil, že jeho zájmy přesahují to, co může lékařská fakulta nabídnout. Ale studiu jsme se pilně věnovali oba. A měli jsme tenkrát i štěstí. Čistky, které postihly po roce 1948 univerzitní pracoviště, se vyhnuly lékařské fakultě. Důvody pro to není těžké pochopit. A tak jsme absolvovali studium vyučováni profesory, kteří se jimi stali už před 2. světovou válkou a řada z nich se těšila vynikající mezinárodní pověsti. Naše styky se přerušily po třetím ročníku, kdy byl Josef Koutecký mezi těmi, kteří přešli na nově zřízenou pediatrickou větev pražské lékařské fakulty (později Fakulta dětského lékařství UK, ještě později 2. lékařská fakulta UK).
CELÝ ČLÁNEK

Akutní promyelocytární leukemie variantní RARα translokace - kazuistika

02/2019 MUDr. Radka Šimečková
Akutní promyelocytární leukemie (APL) patří mezi vzácná nádorová onemocnění. Charakteristickým znakem je závažná získaná porucha krevního srážení. Vznik a vývoj onemocnění je v 99 % spojený s reciprokou translokací genu pro receptor kyseliny alfa-retinové (RARα) z chromosomu 17 na chromosom 15, do oblasti genu označovaného promyelocytic leukemia gene (PML). Touto translokací vzniká na chromosomu 15 leukemický fúzní gen PML/RARα. Gen RARα výjimečně fúzuje s jinými variantními geny než PML. V tomto článku je uveden případ APL s variantní RARα translokací, zaměřený na morfologické nálezy.
CELÝ ČLÁNEK

Akutní promyelocytární leukemie PML/RARα pozitivní, typický morfologický nález - kazuistika

02/2019 MUDr. Dana Mikulenková
Akutní promyelocytární PML/RARAα pozitivní leukemie (APL) je onemocnění laboratorně definované přítomností leukemických promyelocytů v nátěru periferní krve a v aspirátu kostní dřeně a geneticky přítomností fúzního genu PML/RARAα, klinicky pak příznaky z intenzivního krvácení a z diseminované intravaskulární koagulace. Většina vzorků krevního obrazu je u pacientů s APL pancytopenických, výjimečně jsou vstupní vzorky s leukocytózou (častěji u mikrogranulární formy). Přítomné leukemické promyelocyty se od fyziologických buněk odlišují tvarem jádra a granulací. Kazuistika pacienta s hypergranulární formou APL je zaměřena na morfologickou diagnostiku vstupního nálezu a změny v morfologii buněk při relapsech onemocnění.
CELÝ ČLÁNEK

Dlouhodobé přežití nemocného s neuroendokrinním tumorem pankreatu a metastázami do jater

02/2019 MUDr. Hana Šiffnerová, Ph.D., MUDr. Taťána Karpianusová
Kazuistika uvádí dlouhodobou léčbu muže s generalizovaným neuroendokrinním nádorem pankreatu, u kterého se postupně vyvinul karcinoidový syndrom.
CELÝ ČLÁNEK

Atypická chronická myeloidní leukemie u nemocné po léčbě karcinomu prsu

02/2019 MUDr. Jana Zuchnická, MUDr. Petra Richterová, MUDr. Zuzana Rusiňáková, prof. MUDr. Edgar Faber, CSc., MUDr. Roman Hájek, CSc.
Atypická chronická myeloidní leukemie BCR/ABL1 negativní je vzácné onemocnění. Prognóza je nepříznivá, nemocní mají vysoké riziko transformace v akutní myeloidní leukemii. Transplantace alogenních hematopoetických kmenových buněk by proto měla být včas zvažována u mladších nemocných bez významných přidružených onemocnění, pro které byl nalezen vhodný dárce. U pacientů nevhodných k transplantaci využíváme paliativní léčebné postupy.
CELÝ ČLÁNEK

Sekvenování nové generace: přínos a možnosti v onkologii

02/2019 MUDr. Ludmila Křížová
V technologiích sekvenování nukleových kyselin došlo v posledních letech k výraznému pokroku a použití těchto metod se pomalu, ale jistě, dostává do běžné praxe klinických onkologů. Sekvenování nové generace (next-generation sequencing, NGS) je relativně rychlou a spolehlivou metodou a v poslední době se zlepšuje i cenová dostupnost.1 Pro personalizovanou onkologii, jejíž základní ideou je predikovat odpověď na cílenou terapii (targeted therapy) na základě molekulárních markerů nezávisle na histologickém nálezu, je znalost základních molekulárních metod nutností.2 Proto v tomto článku chceme přiblížit klinickým onkologům možnosti, které nabízí NGS a jejich případné užití v praxi.
CELÝ ČLÁNEK

Kancerogeneze a karcinom plic

02/2019 MUDr. Gabriela Krákorová, Ph.D.
Článek přináší základní orientaci v dějích a pojmech, které se podílejí na kancerogenezi. Neklade si za cíl přinést vyčerpávající odbornou informaci, ale jednoduchou a srozumitelnou formou předkládá terminologický výklad pojmů, které i začínající onkolog běžně používá. Tyto pojmy je vhodné znát, ale především je třeba jim rozumět. Článek vysvětluje charakteristiky přepisu genetické informace a tvorby bílkovin, zabývá se chromosomálními i genovými mutacemi. Popisuje význam genetických mutací pro vznik karcinomu plic.
 
CELÝ ČLÁNEK

Deprese a další psychopatologické stavy u onkologických pacientů a jejich léčba z pohledu klinického psychologa

02/2019 Mgr. Libuše Kalvodová
V článku jsou popsány psychopatologické stavy, kterými procházejí onkologičtí pacienti při léčbě nádorového onemocnění. Je zmiňován strach, který nás trvale provází celým životem, se strachem jde v blízkém spojení další negativní emoce, úzkost. Dále se zabýváme stresem a tím, že se neprokázalo, že by právě stres byl příčinou vzniku onkologického onemocnění. Agrese, vzdor jsou součástí zvládání léčby karcinomu. Deprese je nejzávažnějším psychopatologickým stavem a její trvání přímo ohrožuje pacienta na životě. Dále ukazujeme různé vyšetřovací metody, a pak následuje oddíl psychoterapeutické péče a zmínky o psychofarmakoterapii.
CELÝ ČLÁNEK

Úloha vitaminu C v komplexní protinádorové léčbě

02/2019 Prof. MUDr. Pavel Klener, DrSc.
Vitamin C (kyselina askorbová) má mnohostranné biologické účinky. Jeho antioxidační vlastnosti mohou ovlivnit kancerogenezi potlačením aktivity kyslíkových radikálů. Prooxidační přímý protinádorový účinek vysokých dávek podaných nitrožilně (předpokládaný na základě výsledků laboratorního výzkumu) nebyl dosud v klinických studiích prokázán. Nicméně vitamin C zůstává významným komplementárním léčivem, který zlepšuje kvalitu života nemocných, zejména v kombinaci s gluthationem.
CELÝ ČLÁNEK

Fantomová bolest

02/2019 MUDr. Štěpán Rusín, MUDr. Petr Jelínek
Jako fantomová bolest se označuje složitý komplex vjemů pociťovaný v již neexistující, tedy amputované nebo chybějící části těla.
CELÝ ČLÁNEK

IR oxycodon v léčbě průlomové bolesti

02/2019 MUDr. Marek Hakl, Ph.D.
Průlomová bolest postihuje 60-85 % pacientů a je charakterizována nástupem během několika vteřin až minut a krátkou dobou trvání. Za průlomovou bolest považujeme náhlé, přechodné a krátkodobé vzplanutí bolesti, které se objevuje u pacientů s trvalou léčbou opioidy. Průlomová bolest představuje přechodné zhoršení bolesti u pacientů s dobře kontrolovanou základní bolestí. Špatně kontrolovaná průlomová bolest se velmi negativně projevuje na kvalitě života pacientů. Současné léčebné možnosti průlomové bolesti zahrnují použití transmukózních fentanylů a nově i IR oxycodon. Oxycodon má relativně rychlý nástup účinku, je dobře tolerován a snadno se titruje. Je vítaným obohacením terapeutických možností léčby onkologické i neonkologické průlomové bolesti.
CELÝ ČLÁNEK

Aktuální léčebné možnosti pacientek s metastatickým HER-2+/HER-2- karcinomem prsu

02/2019 MUDr. Nikol Rušarová, MUDr. Marie Bartoušková, doc. MUDr. David Vrána, Ph.D.
Karcinom prsu je nejčastěji diagnostikovaným onemocněním postihujícím ženy (vyjma nádorů kůže) a i přes včasnou diagnostiku je téměř 5 % pacientek zachyceno ve IV. stadiu. Díky vývoji nových molekul můžeme v současné době pohlížet na karcinom prsu jako na chronické onemocnění, nicméně při metastatickém postižení se nadále jedná o onemocnění nevyléčitelné. Karcinom prsu je velmi heterogenní onemocnění složené z mnoha podtypů s odlišným biologickým chováním a odlišnou odpovědí na léčbu.
CELÝ ČLÁNEK

S kytarou a na fotbal

02/2019 MUDr. Miroslav Důra
Předkládaná kazuistika popisuje odpověď na léčbu u pacienta léčeného pro metastazující melanom nivolumabem. Při léčbě dochází nejen k objektivní odpovědi, ale též k viditelnému zlepšení kvality života.
CELÝ ČLÁNEK

Pacientka s generalizovaným melanomem léčená nivolumabem s dlouhodobou odpovědí po předchozím selhání kombinované chemoimunoterapie

02/2019 MUDr. Taťána Šuková
Léčba pokročilého maligního melanomu zaznamenala v posledních letech významné změny. Po desetiletích stagnace, kdy byla k terapii metastazujícího melanomu užívána především chemoterapie, jejíž účinnost je u tohoto nádoru omezená, jsou nyní k dispozici dvě skupiny nových léků - moderní imunoterapie a cílená terapie. Cílená léčba a moderní imunoterapie nabízejí šanci dlouhodobého přežívání téměř 30 % pacientů.
CELÝ ČLÁNEK
1 2 3 24 25 26 27 28 29 30 41 42 43