03/2024

 

Obsah čísla

 

editorial: Kateřina Kopečková

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


medailonek: Michal Vočka

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


tematický blok: CÍLENÁ LÉČBA, IMUNOTERAPIE


Nové možnosti imunoterapie u časného stadia nemalobuněčného karcinomu plic: Je perioperační přístup novým svatým grálem?

New options for immunotherapy in early‑stage non‑small cell lung cancer: Is the perioperative approach the new holy grail?

Fernando Casas‑Mendez

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Postavení imunoterapie v léčbě renálního karcinomu

The role of immunotherapy in the treatment of renal cancer

Alexandr Poprach, Radek Lakomý

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Novinky v imunoterapii a cílené léčbě nádorů gastrointestinálního traktu

News in immunotherapy and targeted treatment of tumors of the gastrointestinal tract

Stanislav Batko

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


BRCA pozitivní tumory a možnosti využití inhibitorů PARP

BRCA positive tumors and the possibilities of using PARP inhibitors

Kamila Žváčková

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Imunoterapie v indikaci gynekologických malignit

Immunotherapy in gynecological malignancies

Anna Nohejlová Medková

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Systémová léčba pokročilého karcinomu prostaty

Systemic treatment of advanced prostate cancer

Igor Richter, Josef Dvořák, Sofya Al‑Samsam, Kateryna Mísařová, Jiří Bartoš

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Pokrok v léčbě pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic s mutací G12C onkogenu KRAS

Progress in the treatment of advanced non‑small cell lung cancer with the G12C mutation of the KRAS oncogene

Petra Zemanová, Milada Zemanová, Jan Špaček

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Současné postavení durvalumabu v léčbě pacientů s plicním karcinomem – přehled

The current status of durvalumab in the treatment of patients with lung cancer – an overview

David Vrána

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Durvalumab v léčbě pacientů s pokročilými nádory žlučníku a žlučových cest

Durvalumab in the treatment of patients with advanced gallbladder and biliary tract cancer

Marián Liberko, Renata Soumarová

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Bispecifické protilátky v terapii B buněčných non‑Hodgkinových lymfomů

Bispecific antibodies in the treatment of B‑cell non‑Hodgkin’s lymphomas

Kamila Polgárová

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


Olaparib v léčbě karcinomu ovaria – kazuistika

Olaparib in the treatment of ovarian cancer – case report

Klaudia Regináčová, Martina Kubecová

PŘEJÍT NA ČLÁNEK


PALIATIVNÍ PÉČE


Transdermální analgezie a preventivní a terapeutická péče o aplikační plochy – kazuistika

Transdermal analgesia and preventive and therapeutic care of application areas – case report

Marek Hakl

PŘEJÍT NA ČLÁNEK

 

 

Doporučené články

Úvodník 03/2024

03/2024 Doc. MUDr. Kateřina Kopečková, Ph.D.
CELÝ ČLÁNEK

Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.

03/2024 Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.
CELÝ ČLÁNEK

Nové možnosti imunoterapie u časného stadia nemalobuněčného karcinomu plic: Je perioperační přístup novým svatým grálem?

03/2024 MUDr. Fernando Casas-Mendez
Inhibitory kontrolních bodů imunitního systému (immune checkpoint inhibitors, ICI) mají své pevné místo v léčbě lokálně pokročilého a metastazujícího nemalobuněčného karcinomu plic (non-small cell lung cancer, NSCLC); nyní vstoupily do paradigmatu časných stadií NSCLC. Nedávné údaje ukazují, že přidání ICI do neoadjuvantní nebo adjuvantní léčby zlepšuje míru přežití u časných stadií resekabilního NSCLC a v současné době představuje standardní možnost léčby v tomto stadiu. Nedávné studie fáze III zkoumaly přidání ICI v neoadjuvantní i adjuvantní fázi léčby, tzv. perioperační strategii, aby se zjistilo, zda by tato kombinace mohla pomoci maximalizovat přínos pro přežití. Hlavním cílem tohoto přehledu je představit výsledky nejnovějších studií, které podporují perioperační přístup u pacientů s časným stadiem NSCLC.
CELÝ ČLÁNEK

Postavení imunoterapie v léčbě renálního karcinomu

03/2024 Doc. MUDr. Alexandr Poprach, Ph.D.; doc. MUDr. Radek Lakomý, Ph.D.
V tomto článku se budeme věnovat současnému využití imunoterapie v léčbě renálního karcinomu, zejména u metastazujícího onemocnění. Zabývá se jak adjuvantní, tak paliativní léčbou, popisuje účinnost pembrolizumabu ve studii KEYNOTE-564 a další kombinace léčebných přípravků, jako je nivolumab s ipilimumabem, avelumab s axitinibem, pembrolizumab s lenvatinibem a nivolumab s cabozantinibem. Článek rovněž nastiňuje možnosti „rechahenge" terapie a vyšší linie paliativní léčby, včetně nivolumabu po selhání cílené léčby. Závěrem zdůrazňuje význam komplexního přístupu v rozhodovacím procesu o léčbě.
CELÝ ČLÁNEK

Novinky v imunoterapii a cílené lécbe nádoru gastrointestinálního traktu

03/2024 MUDr. Stanislav Batko
Cílená léčba a imunoterapie gastrointestináLních nádorů doznaly v posledním roce významných pokroků. U karcinomu žaludku vstoupila imunoterapie do perioperační léčby lokalizovaného onemocnění, u metastazujícího onemocnění máme k dispozici nově data o kombinaci s terapií protilátkami proti receptoru 2 pro lidský epidermáLní růstový faktor (human epidermaL growth factor receptor 2, HER2) a chemoterapií. Objevily se nové terapeutické možnosti cílící na molekuly CLaudin 18.2 a receptor pro růstový faktor fibrobLastů 2b (fibrobLast growth factor receptor, FGFR2b). V Léčbě metastazujícího koLorektáLního karcinomu s mikrosateLitovou nestabiLitou (microsateLLite instabiLity, MSI) / deficitem opravy chybného párování (deficient mismatch repair, dMMR) dozráLa data ceLkového přežití KEYNOTE-177, nově jí však konkuruje pozitivní studie fáze III H8W s ipiLimumabem a nivoLumabem. Léčba choLangioceLuLárního karcinomu doznaLa razantního pokroku ve smysLu zapojení imunoterapie a cíLené Léčby ve vyšších Liniích.
CELÝ ČLÁNEK

BRCA pozitivní tumory a možnosti využití inhibitorů PARP

03/2024 MUDr. Kamila Žváčková
Přestože mutace genů BRCA nacházíme u řady solidních nádorových onemocnění, je jejich testování doporučeno zejména u karcinomu prsu, vaječníků, prostaty či pankreatu. Inhibitory poly(adenosindifosfát-ribóza)poíymerázy (PARP) jsou peroráLní cílené léky užívané v léčbě u těchto diagnóz. Jejich účinek je očekáván především u BRCA mutovaných nádorových buněk, jelikož při prokázané mutaci je poškozena oprava dvouvláknových zlomů DNA a inhibice opravy DNA pomocí PARP vede právě k tvorbě dvojitých zlomů DNA, které tudíž nádorové buňky nejsou schopny opravit a zanikají. Z inhibitorů PARP se v klinické praxi uplatňují hlavně olaparib a niraparib, dále je registrován talazoparib či rucaparib. Tato práce shrnuje výsledky dosavadních klinických studií, současná doporučení a možnosti terapie inhibitory PARP v České republice u vybraných typů nádorů.
CELÝ ČLÁNEK

Imunoterapie v indikaci gynekologických malignit

03/2024 MUDr. Anna Nohejlová Medková
Gynekologické nádory patří, obecně, mezi častá onkologická onemocnění u žen. Prognóza pacientek s metastatickým postižením je špatná. Imunoterapie prokázala účinnost především u karcinomu endometria a u karcinomu děložního hrdla. Léčba checkpoint inhibitory dává větší šanci na prodloužení celkového přežití především u pacientek s karcinomem endometria s deficiencí mismatch repair genů (deficient mismatch repair, dMMR) / vysokou mikrosatelitovou instabilitou (microsatellite instability-high, MSI-H) a u nemocných s karcinomem děložního hrdla s pozitivitou ligandu programované buněčné smrti 1 (programmed cell death-ligand 1, PD-L1).
CELÝ ČLÁNEK

Systémová léčba pokročilého karcinomu prostaty

03/2024 Doc. MUDr. Igor Richter, Ph.D., doc. MUDr. Josef Dvořák, Ph.D.; MUDr. Sofya Al-Samsam; MUDr. Kateryna Mísařová; MUDr. Jiří Bartoš, MBA
Léčba pokročilého karcinomu prostaty v posledních letech dosáhla výrazného pokroku. V případě hormonálně senzitivního onemocnění se nejedná již jen o samotnou androgen deprivační léčbu, ale její kombinaci s léčbou cílenou na androgenní receptor (androgen receptor target agents, ARTA) či chemoterapii. Poslední data ukazují, že lze postupy vzájemně zkombinovat i do tripletu. V případě metastazujícího kastračně rezistentního karcinomu prostaty se kromě chemoterapie či ARTA uplatňují i další postupy jako podání radionuklidů a cílené terapie. Zatím ve srovnání s jinými solidními nádory se méně využívají možnosti imunoterapie.

 
CELÝ ČLÁNEK

Pokrok v léčbě pokročilého nemalobuněčného karcinomu plic s mutací G12C onkogenu KRAS

03/2024 MUDr. Petra Zemanová, doc. MUDr. Milada Zemanová, Ph.D.; MUDr. Jan Špaček
Mutace genu KRAS patří k nejčastějším genovým aberacím u solidních nádorů. U nemalobuněčného plicního adenokarcinomu se vyskytuje s frekvencí 30 %. Sotorasib a adagrasib jsou ireverzibilní inhibitory KRAS G12C, uplatňující se v léčbě nemalobuněčného karcinomu plic s touto prokázanou mutací.
CELÝ ČLÁNEK

Současné postavení durvalumabu v léčbě pacientů s plicním karcinomem – přehled

03/2024 Doc. MUDr. David Vrána, Ph.D.
Imunoterapie nádorů plic zaznamenala v posledních letech výrazný posun, když se v případě durvalumabu dostala do léčebných algoritmů jak malobuněčného, tak nemalobuněčného plicního karcinomu. V případě lokálně pokročilého nemalobuněčného karcinomu získala terapie durvalumabem registraci i úhradu pro pacienty exprimující ligand programované buněčné smrti 1 (programmed cell death-ligand 1, PD-L1) na povrchu nádorových buněk a současně absolvovali kurativní chemoradioterapii bez známek progrese onemocnění. V případě pokročilého malobuněčného plicního karcinomu přidání durvalumabu ke dvojkombinaci chemoterapie zaznamenalo statisticky signifikantní zlepšení přežití a tvoří jednoznačně nový standard léčby těchto pacientů. U metastazujícího nemalobuněčného karcinomu získala trojkombinace chemoterapie s durvalumabem a tremelimumabem registraci, nicméně bez úhrady a s ohledem na řadu molekul s úhradou v této indikaci nebude lehké najít jednoznačné postavení v léčebném algoritmu.
CELÝ ČLÁNEK

Durvalumab v léčbě pacientů s pokročilými nádory žlučníku a žlučových cest

03/2024 MUDr. Marián Liberko; prof. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA
Choiangioceiuiární karcinom představuje vzhledem k vysoké mortalitě s ním spojené závažný medicínský problém. Navíc většina pacientů s choiangioceiuíárním karcinomem je diagnostikována v iokoregionáině pokročilém a/nebo metastatickém stadiu, kde jsou výsledky neuspokojivé. Standardem léčby pro tyto pacienty je systémová terapie. Po letech stagnace je v současnosti novou možností terapie v první linii léčby kombinace chemoterapie s imunoterapií, která je spojena se zlepšením celkového přežívání.
CELÝ ČLÁNEK

Bispecifické protilátky v terapii B buněčných non-Hodgkinových lymfomů

03/2024 MUDr. Kamila Polgárová, M.D., Ph.D.
Bispecifické protilátky byly v posledních letech úspěšně zavedeny do léčby relabujících nebo refrakterních B buněčných lymfomů. Studie fáze I různých bispecifických protilátek prokázaly zvládnutelný bezpečnostní profil a slibnou aktivitu u řady B buněčných lymfomů a nedávné studie fáze II potvrzují příznivou bezpečnost a ukazují časté a dlouhodobé odpovědi i u signifikantně předléčených a vysoce rizikových pacientů. Nejčastějšími cíli aktuálně používaných bispecifických protilátek jsou CD20/CD3. V současnosti již jsou pro použití v pokročilejších fázích léčby B buněčných lymfomů schválené tři konstrukty. Překotný vývoj v imunologii i biotechnologiích však slibuje i další molekuly. Vysoká účinnost a dobrá tolerabilita většiny přípravků z nich dělají ideální partnery pro kombinační strategie. Lze rovněž předpokládat posun této léčebné modality do časnějších fází terapie.
CELÝ ČLÁNEK

Olaparib v léčbě karcinomu ovaria – kazuistika

03/2024 MUDr. Klaudia Regináčová; doc. MUDr. Martina Kubecová, Ph.D.
Nádory vaječníků jsou onemocněním s vysokou incidencí i mortalitou. V léčebném schématu došlo v posledních letech k významným změnám s příchodem inhibitorů poly(adenosindifosfát-ribóza)polymerázy (PARP), které zlepšily výsledky léčby. Jsou široce používané jako udržovací terapie u nově diagnostikovaného onemocnění a při relapsu onemocnění.
CELÝ ČLÁNEK

Transdermální analgezie a preventivní a terapeutická péče o aplikační plochy – kazuistika

03/2024 MUDr. Marek Hakl, Ph.D.
Buprenorfin patří mezi atypické opioidy. Pro ně je charakteristické, že působí nejenom jako µ opioidní agonisté, ale že mají i jiný princip účinku. Buprenorfin je parciální agonista na µ opioidních receptorech, antagonista na κ a δ receptorech a agonista na ORL1 (opioid receptor-íike 1). Buprenorfin má minimum nežádoucích účinků. Nejčastějším je lokální reakce kůže. Té lze zčásti předejít dodržováním režimových opatření a v případě jejího výskytu je zaléčena mometasonem. V článku přinášíme kazuistiku onkologického pacienta zaléčeného buprenorfinem.
CELÝ ČLÁNEK