Doc. MUDr. Michal Vočka, Ph.D.
03/2024
Docent Michal Vočka se narodil v moravském Šternberku v roce 1985 a řadí se k lékařům mladší generace, jež v současné době postupně přebírá otěže po silné generaci poválečné. Když byl letos v lednu jmenován přednostou Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, stal se jedním z našich vůbec nejmladších kolegů zastávajících obdobně významnou funkci.
Pro lékařskou profesi se Michal Vočka rozhodl poměrně záhy během studií na uničovském gymnáziu a podle vlastních slov zamířil záměrně na věhlasnou pražskou fakultu. Odhodlání, vytrvalost a houževnatost pak formovaly jeho profesní dráhu i nadále. Již na medicíně, kdy se účastnil řady stáží nejen na klinických pracovištích, ale i ve spolupráci s českou Akademií věd, měl o svém budoucím směřování jasno. Věděl, že chce život zasvětit léčbě nádorových onemocnění, jen snad ještě chvilku váhal, zda v roli chirurga, či raději onkologa. Formativní setkání s profesorem Zdeňkem Kleiblem i celým jeho týmem z Ústavu bio chemie a experimentální onkologie v průběhu postgraduálního studia napomohlo jeho zájem nasměrovat směrem k onkogenetice. Disertační práce, nazvaná Analýza prognostických znaků u pacientů s karcinomem prsu a kolorektálním karcinomem a vedená jeho význačným mentorem profesorem Lubošem Petruželkou, získala v biomedicínské kategorii Bolzanovu cenu Univerzity Karlovy. K profesnímu zaměření na imunoonkologii potom docenta Vočku pomohla nasměrovat stáž v Německu, kde se na Institutu patologie univerzity v Erlangenu stal členem týmu profesora Hartmanna, a stál tak u zrodu mezinárodního projektu Immunoscore. Své odhodlání věnovat se naplno zvolenému oboru pak stvrdil získáním nejen atestace v klinické onkologii, ale též v onkologii radiační tak, aby byl připraven k opravdu komplexní péči o onkologické pacienty. V neposlední řadě je zapotřebí zmínit, že se stal též řešitelem či spoluřešitelem velkého množství grantových projektů i vedoucím pro vědu a výzkum na svém domovském pracovišti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze, kam nastoupil ihned po ukončení studia medicíny. Jeho široký profesní záběr se naplno projevuje rovněž v bohaté publikační činnosti; může se pochlubit více než padesáti publikacemi v impaktovaných časopisech, jež dosáhly bez autocitací téměř sedmnácti set citací dle WOS i velmi úctyhodným H-indexem.
Přestože by se mohlo zdát, že byl docent Vočka k vedoucí roli dotlačen okolnostmi, opak je pravdou – náš kolega šel svému úspěchu aktivně naproti. Dosáhnout tak důležité pozice v poměrně mladém věku mu jistě napomohla jeho pověstná pracovitost hraničící až s posedlostí. Není vzácností od něj obdržet e-mail v pět hodin ráno, což bývá vcelku obvyklý začátek jeho pracovního dne, jejž navíc mívá docent Vočka nezřídka i o víkendu. Neméně důležitou roli sehrály však nejen jeho píle, schopnosti i cílevědomost, ale též velkorysá podpora jeho manželky Jitky, jež sama pracuje jako lékařka na pediatrické klinice v Thomayerově nemocnici a s níž má syna a dceru v předškolním věku. Otázkou zůstává, kdy docent Vočka vlastně relaxuje a jak často se na hory, kam s oblibou jezdí, vůbec dostane.
Kromě obdivuhodných povahových vlastností měl, jak docent Vočka sám zdůrazňuje, vždy veliké štěstí na spolupracovníky, kolegy, mentory i nadřízené. I nyní mu v jeho nesnadné pozici, kdy coby poměrně mladý lékař musí za provozu získávat kompetence potřebné k řízení kliniky, napomáhá vedení fundovaného ředitele nemocnice, jímž je shodou okolností erudovaný kolega z oboru onkologie, profesor David Feltl, který jej do pozice přednosty jmenoval a je pro něj stálým zdrojem neocenitelných manažerských zkušeností. Pro nás, kdo docenta Vočku osobně známe, zůstává záhadou, ba dokonce mysteriem, kde za svůj poměrně krátký profesní život našel čas k takovým pracovním úspěchům, a nezbývá než se těšit, co nás na společné cestě onkologií ještě čeká.
MUDr. Martin Matějů, Ph.D.
MUDr. Ludmila Křížová
Onkologická klinika 1. LF UK a VFN