Vážené čtenářky a vážení čtenáři Onkologické revue

01/2025

 

před rokem jsem zde v úvodníku „Bolest JE“ (Onkologická revue 2024;11:60) mimo jiné řešil fakt, že mezi svými pacienty v pondělní ambulanci budu zcela jistě předepisovat medikaci proti bolesti minimálně u jedné třetiny z nich, že se nebude jednat jen o pacienty s pokročilým metastazujícím onemocněním a že spektrum analgetik bude zahrnovat prakticky v podobné četnosti, ať už samostatně, nebo v kombinaci, především opioidy, ale také spasmolytika a nesteroidní antirevmatika, a u některých nemocných pak také pregabalin pro neuropatickou složku bolesti. Věřte, že aktuální situace v běžné praxi jistě není jiná, co se incidence pacientů s bolestí týče. V kontextu úspěchů onkologické léčby pak nemluvě o zákonitě narůstající prevalenci nemocných s potřebou užívání analgetik a opioidů, a to ne vždy jen z důvodu indikace léčby nádorové bolesti.

 

Potřebu kvalitně nastavené léčby bolesti si jistě každý uvědomujeme a jistě bychom rádi v tomto ohledu dosáhli co nejlepší možné úspěšnosti, kterou by odráželo co nejvíce spokojených pacientů nezatížených nežádoucími účinky a komplikacemi. I proto je důležité přinášet pravidelně a cíleně zaměřené příspěvky, a obzvláště zpracované těmi, kdo mají mnohaleté a nenahraditelné praktické zkušenosti, a od kterých se můžeme mnohé přiučit.

V onkologii i mimo ni lze v rámci moderní podpůrné medicíny díky dostupnosti řady léčiv v rozličných lékových formách velmi dobře řešit prevenci nebo léčbu symptomů přímo individuálně a prakticky na míru každému pacientovi. MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D. v tomto ohledu hovoří o „personalizované léčbě bolesti“ a vyjadřuje tak paralelu k poskytování personalizované protinádorové léčby. V kontextu dnešního poznání vyžaduje pojetí léčby bolesti opravdu jednoznačně personalizovaný a zároveň komplexní přístup. Bolest není jednoduchým a čistě fyzickým prožitkem, ale má mnoho příčin, patofyziologických procesů, řadu dílčích aspektů, a tedy i řadu možných způsobů a cest k ovlivnění. Toto vše se pak naplňuje i v pojetí konceptu „totální bolesti“, které vyžaduje zaměření se i na související spirituální a psychosociální problematiky.

Řešení bolesti v profesionální rovině tedy vyžaduje v případě onkologických pacientů, a nejen jich, důkladnou rozvahu o charakteru, rozsahu a tíži jednotlivých onemocnění, která mají potenciál způsobovat bolest. Důležité je mít povědomí o náhledu pacienta na celou situaci v rámci jeho života, mapovat jeho psychologické nastavení, ale i sociální okolnosti, s cílem pochopit vše podstatné, co může mít vliv na samotné prožívání bolesti a také dostupnost patřičné podpory z okolí. Jistě nelze přehlížet ani fakt, že samotná probíhající onkologická léčba může sama o sobě způsobovat bolesti, jak známe např. z hormonální léčby karcinomu prsu, po neurotoxické chemoterapii, z postižení gastrointestinálního traktu při léčbě s multikinázovými inhibitory nebo z poškození sliznic při radioterapii. Volba vhodného postupu pro řešení bolesti pak nutně zahrnuje otázku, jaké jsou možnosti samotného ovlivnění příčiny vhodným kauzálním zásahem (a to nemusí jít nutně o intervence fyzické) nebo volbou analgetik v kontextu nejen charakteru bolesti, ale také přidružených komorbidit, komedikací, orgánových funkcí, stavu náhledu pacienta a jeho preferencí. Navíc rozhodnutí o volbě postupu a analgetik je pouze prvním krokem, na který musí navazovat pravidelná vyhodnocování navozené úlevy nebo komplikací a případná další úprava zavedeného.

Nesmíme zapomínat ani na důležitou součást léčby bolesti, která spočívá v zajištění vhodných postupů a léčiv nápomocných k potlačení případných nežádoucích účinků. Učebnicovým příkladem jsou doporučení pro prevenci obstipace (laktulóza sir.) nebo nevolnosti (haloperidol gtt.) v úvodu léčby s opioidy.

V neposlední řadě je třeba v rámci komplexní péče o pacienty podtrhnout význam spolupráce s jejich blízkými, s ošetřujícími sestrami a agenturami domácí péče, a samozřejmě algeziology a paliatry.

Je mi potěšením, že mohu takto uvést sérii následně pravidelně publikovaných článků věnovaných tématu bolesti a její léčby s opioidy. Už nyní se můžete těšit na připravovaný příspěvek od MUDr. Ondřeje Slámy, Ph.D., našeho předního paliatra a specialisty na léčbu bolesti především onkologických pacientů.

Vždyť bolesti není u našich nemocných málo a ona bolest je, když říká pacient, že je!

Prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D.

Onkologická a radioterapeutická klinika LF UK a FN Plzeň Centrum paliativní a podpůrné medicíny LF UK v Plzni Předseda Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP