Úvodník 07/2016

07/2016

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

Samuel Vokurka - dovolte mi, abych vás pozdravil současně s aktuálním vydáním nového čísla Onkologické Revue, které je tematicky směrováno na toxicitu a komplikace onkologické léčby. Současně jsem využil nabídky redakce na volný výběr obsahu a kromě zkušených a ochotných kolegů lékařů jsem k podílu na publikování přizval i zástupce zdravotních sester. Lékařská a sesterská ošetřovatelská péče jdou v problematice zvládání problémů onkologické léčby ruku v ruce a nelze si dobře představit jedno bez druhého.

Naším úkolem je léčit a ošetřovat pacienty s malignitami. Naším úkolem je ale také neškodit. Onkologická léčba je mocná zbraň a nelze nikdy zajistit její naprostou bezpečnost. Musíme udělat maximum, abychom problémy, které lze předcházet, nebo ovlivnit, ovlivnit také uměli. V době přípravy vydání tohoto čísla Onkologické Revue jsem narazil na údaj (viz odkazy), kdy je podle National Institutes of Health (NIH) Federal Register ročně v USA léčeno fluorouracilem zhruba 275 000 pacientů, z nichž téměř 0,5 % (1300 pacientů) zemře v důsledku nezvladatelné toxicity. Je to málo nebo hodně? Představme si naše konkrétní pacienty z našich pracovišť, představme si další léky s ještě vyšším toxickým potenciálem.

Děkuji autorům zde publikovaných článků za jejich ochotu přispět k našemu vzájemnému prohloubení a rozšíření povědomí o rizicích, se kterými můžeme být, a vlastně i jsme, téměř denně konfrontováni spolu s našimi pacienty.

Vám, čtenářům, pak přeji příjemné počtení, budete-li mít ještě sílu po maratonu každodenních úkolů.

 

ODKAZY

  1. RODRIGUEZ R. Methods and Compositions Relating to Detecting Dihydropyrimidine Dehydrogenase (DPD). A Notice by the National Institutes of Health on 07/03/2008. Federal Register 2008. 73 (129), notices 38233, www.gpo.gov/fdsys/pkg/FR- 2008-07-03/pdf/E8-15182.pdf
  2. SCHWARTZBERG L, VOGEL W, CAMPEN CH. Methotrexate and Fluorouracil Toxicities: A Collaborative Practice Approach to Prevention and Treatment. The ASCO Post, 2014; 5: 7 suppl.