Úvodník 04/2024

Úvodník 04/2024

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

v onkologii dochází s nástupem personalizované medicíny k výrazné proměně, u terapie karcinomu prsu a gynekologických malignit tomu není jinak. Univerzální přístup postupně ustupuje individualizovaným léčebným plánům šitým na míru profilu každé pacientky, což se pokusíme v tomto čísle Onkologické revue demonstrovat.

Léčba karcinomu prsu se vyvinula od širokých kategorizací založených na stavu hormonálních receptorů a HER2 receptoru k více individualizovaným přístupům. Genomické testování a analýza germinálních a somatických mutací umožňují přesnější stratifikaci pacientek. Tyto nástroje pomáhají stanovit prognózu i přijímat informovanější rozhodnutí ohledně doporučené terapie. Pokroky ve vývoji cílených léků (inhibitory CDK4/6, tyrosinkinázové inhibitory, konjugáty monoklonální protilátky s cytotoxickým agens nebo monoklonální protilátky) významně zlepšily výsledky léčby specifických podskupin pacientek s karcinomem prsu; v tomto čísle časopisu to demonstrujeme na několika kazuistikách, které ukazují užití těchto přípravků v reálné klinické praxi. Jejich integrace do standardní praxe podtrhuje důležitost porozumění biologii jednotlivých nádorů, konkrétně se tématu věnujeme v tomto čísle u triple negativního karcinomu. V neposlední řadě se věnujeme i nepřehledné problematice druhé linie systémové terapie u hormonálně pozitivního karcinomu prsu, kde máme aktuálně k dispozici několik přístupů; i zde hraje individualizace léčby klíčovou roli.

Terapie pacientek s gynekologickými malignitami také zaznamenala v posledních letech pozoruhodný pokrok: prognózu zlepšily zejména PARP a checkpoint inhibitory. Na následujících stranách si můžete přečíst konkrétní příklady z praxe pojednávající o imunoterapii u MSI-H endometriálního karcinomu a o účinnosti udržovací léčby inhibitory PARP olaparibem a niraparibem u ovariálního karcinomu. Přehledový článek se věnuje rozvíjející se oblasti imunoterapie u karcinomu děložního čípku.

Přizpůsobením terapie na základě individuálního molekulárního a biologického profilu pacientek můžeme zlepšit výsledky, minimalizovat nežádoucí účinky a poskytovat účinnější péči. Onkologové se svými inovativními nápady a odbornými znalostmi jsou klíčem k tomuto pokroku. Možná zaznamenáte, že autory značné části článků v tomto čísle jsou pro vás snad ještě neznámí, ale podle mě velmi slibní mladí onkologové. Naším cílem bylo dát jim prostor, aby přinesli svůj neotřelý vhled a perspektivu a samozřejmě nadšení pro obor. Jejich příspěvky jsou velmi svěží a věřím, že i v budoucnosti o řadě z nich v naší malé onkologické komunitě ještě uslyšíme.

MUDr. Ludmila Křížová

Onkologická klinika 1. LF UK a VFN, Praha