Úvodník 02/2022

02/2022

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

připravit několikachodové menu je pro mě, jako ne příliš aktivní kuchařku, málo radostný úkol. Pokaždé otevřeně říkám, že raději uklízím, než vařím. Na druhou stranu, v knihkupectvích s nadšením listuji v barevných knížkách o vaření a v televizi se s potěšením dívám na kulinářské pořady. Sympatičtí chlapíci, a ještě sympatičtější ženy, zde během chvilky vykouzlí předkrm, polévku, hlavní chod, dezert... A to s lehkostí sobě vlastní.

Jak nerada přípravou jídla špiním vlastní kuchyň, o to raději si čtu a la carte menu restaurací. Jsem potěšená, když je nabídka pro všechny smysly příjemná a ochutnám z „každého rožku trošku“.

A právě takové rozmanité menu je nachystané v tomto čísle. Devítichodové uroonkologické, aby bylo oku lahodné, pestré, připravené výbornými autory, a to z těch nejlepších a nej čerstvějších dat. Léčba karcinomu prostaty dnes díky své bohaté nabídce možností uspokojí snad každého. Využívá jednak lety prověřené ingredience, kam jednoznačně řadíme androgen deprivační terapii, tak do stálého menu zařadila inhibitory androgenního receptoru. U karcinomu močového měchýře se významně změnila příprava. Chemoterapie na bázi platiny je stále základní surovinou, ale dochucení imunoterapií u metastazujícího onemocnění se stalo novým, osvědčeným receptem. A cílená léčba po selhání chemoterapie a imunoterapie - to je jistě pomyslná třešnička na dortu. Karcinom ledviny: u této diagnózy si z pestré nabídky můžeme vybírat. Kombinace cílené léčby a imunoterapie je plná pikantních chutí, které společně velmi dobře souzní. Celá nabídka uroonkologického menu ukazuje, jak důležitý při jeho přípravě je sehraný tým. urolog, radioterapeut, klinický onkolog.

Každému z Vás čtenářů nabízíme pořádnou porci z připravených dobrot. Přijdou vhod a zanechají skvělý dojem.

 

Prim. MUDr. Jana Katolická, Ph.D.