Prof. MUDr. Roman Hájek, CSC.

Prof. Roman Hájek, narozen v roce 1964 v Uherském Hradišti, patří mezi přední české odborníky v oblasti hematoonkologie. Své vzdělání získal na Masarykově univerzitě v Brně, kde absolvoval Lékařskou fakultu v roce 1988. V průběhu své kariéry se zaměřil na klinickou péči a výzkum zejména v oblasti mnohočetného myelomu a monoklonálních gamapatií, transplantací kostní dřeně a imunoterapie. Díky své pracovitosti, povaze a nesporným výsledkům se stal respektovaným odborníkem nejen v České republice, ale i na mezinárodní úrovni.

Po ukončení studií nastoupil na nově založenou Interní hematoonkologickou kliniku ve Fakultní nemocnici Brno pod vedením prof. Vorlíčka. Přestože jeho preferencí byl obor kardiologie, postupně se nadchnul pro léčbu krevních nádorových onemocnění. Nejdříve se podílel na zavedení intravenózních portů do rutinní klinické praxe u onkologicky nemocných. Postupně složil I. a II. atestaci z oboru Vnitřního lékařství (1991, 1995), specializační atestaci z Klinické onkologie (2000) a Hematologie a transfuzního lékařství (2011). V rámci prohlubování erudice v oblasti mnohočetného myelomu absolvoval v letech 1995-2001 několik dlouhodobých zahraničních stáží, které ovlivnily jeho další směřování - Georgetown University Medical Center, Washington, USA; Cambridge, Velká Británie; Arkansas Myeloma Research Center, USA, a Royal Prince Alfred Hospital of Hematooncology, Sydney, Austrálie.

 

Postupem času se prof. Hájek vypracoval na vedoucího myelomového týmu na Brněnské klinice a začal se věnovat stále intenzivněji výzkumu v této oblasti. Jako ocenění této tvrdé práce získal nejdříve titul CSc. (1995), následně docent (2001) a profesor (2006). V roce 1999 prof. Hájek založil Laboratoře experimentální hematologie a buněčné imunoterapie ve Fakultní nemocnici Brno, následně v roce 2010 založil Babákův výzkumný institut při Ústavu patologické fyziologie na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity. Zároveň je prof. Hájek jedním ze zakladatelů České myelomové skupiny (Czech Myeloma Group, CMG), která vznikla v roce 1996 a jejímž předsedou je dodnes. Tento spolek s téměř 30letou tradicí hraje v současnosti zásadní roli v rámci sdružování odborníků na toto onemocnění, stejně tak v koordinaci péče o nemocné v České republice a podpoře jak základního, tak translačního výzkumu. Vlajkovou lodí CMG je jeden z celosvětově nejrobustnějších registrů, který obsahuje již více než 10 000 nemocných s mnohočetným myelomem.

V roce 2012 přišla zásadní výzva v kariéře prof. Hájka, kdy přijal pozici přednosty nově vzniklé Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava. Toho času neměla Ostravská hematoonkologie zkušenosti ani status hematoonkologického centra, dokonce ani standardní lůžkové oddělení. Prof. Hájek během krátké doby vybudoval plně funkční pracoviště, zařazené mezi vysoce specializovaná centra hematologické péče s autologním a alogenním transplantačním programem včetně akreditace pro podávání buněčné terapie. Velmi rychle kolem sebe dokázal vytvořit silný a stabilní tým lékařů, sester, laboratorních pracovníků a dalších, který se neustále rozrůstá. Současně v roce 2015 založil výzkumnou skupinu Blood Cancer Research Group pro výzkum krevních malignit. Jedná se o mezinárodní výzkumný tým (společný projekt Lékařské fakulty Ostravské univerzity a Kliniky hematoonkologie Fakultní nemocnice Ostrava). Přes krátkou historii se tomuto týmu podařilo publikovat originální práce v prestižních světových časopisech, což jen odráží jeho systematickou kvalitní práci. Během svého působení v Ostravě zastával několik významných akademických funkcí na Ostravské univerzitě jako proděkan pro vědu a výzkum Lékařské fakulty (2012-2014) či prorektor pro strategii a rozvoj (2015-2023).

 

 

Prof. Hájek je jedním z mezinárodně respektovaných českých hematoonkologů, je dlouholetým členem předsednictva European Myeloma Network (EMN), stejně tak členem expertního panelu International Myeloma Working Group (IMWG). Je spoluautorem celé řady mezinárodních diagnostických a léčebných doporučení. Dále je autorem či spoluautorem více než 600 publikací, jeho současný H-index je 63 a celkový počet citací více než 20 000 podle Web of Science. Prof. Hájek je řešitelem více než 50 výzkumných projektů a grantů a hlavním zkoušejícím více než 70 multicentrických klinických studií fáze I, II, III, stejně tak školitelem mnoha úspěšných studentů doktorského studia. Je držitelem celé řady ocenění a vyznamenání - k nejvýznamnějším patří Ocenění za přínos pro rozvoj hematologie od České hematologické společnosti ČLS JEP, ale i Slovenské a Polské hematologické společnosti. Prof. Hájek se aktivně a pravidelně účastní domácích i mezinárodních odborných konferencí (více než 250 přednášek). Prof. MUDr. Roman Hájek, CSc., svou prací přispěl k rozvoji hematoonkologie v České republice a jeho výzkum a klinické zkušenosti vedly k výraznému zlepšení diagnostiky a léčby krevních malignit. Prof. Hájek i nadále pokračuje ve své výzkumné a klinické činnosti s cílem posunout hranice léčby v oblasti hematoonkologie, přinést inovativní řešení a zlepšit život pacientů s mnohočetným myelomem a dalšími monoklonálními gamapatiemi.

 

Prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D.,

IV. interní hematologická klinika LF UK a FN Hradec Králové

Doc. MUDr. Tomáš Jelínek, Ph.D., Klinika hematoonkologie LF OU a FN Ostrava

 

Osobní pohled / prof. MUDr. Pavel Žák, Ph.D.

Prof. MUDr. Roman Hájek, CSc., je dnes světově respektovaným expertem v problematice léčby mnohočetného myelomu. Naše první pracovní setkání proběhlo již v roce 1995, kdy jsme spolupracovali na problematice intravenózních portů. Později se zaměřil již na problematiku mnohočetného myelomu. Pod jeho vedením se v České republice podařilo vytvořit jednotný registr, jednotná doporučení a víceméně sjednotit mnohdy roztříštěnou léčbu na českých hematologických pracovištích. Jeho příchod do Fakultní nemocnice Ostrava vedl k dramatické změně v úrovni poskytované specializované hematoonkologické péče v regionu. Když jsem byl požádán o pomoc při budování transplantačního programu ve Fakultní nemocnici Ostrava jako garant, mohl jsem hlouběji proniknout do organizace práce na tomto oddělení. Nebylo možné si nevšimnout dobře vedených léčebných protokolů, dobrého systému řízení práce a velmi slibně se rozvíjejícího kolektivu lékařů a sester, a to vše jen pár let po nástupu na pracoviště. Prof. Roman Hájek rozvíjel a dále rozvíjí buněčnou terapii, která by měla přímý dopad na léčbu pacientů s myelomem. Jeho plány nemohu prozrazovat, ale v rukou jiných bych je viděl jako nerealistické. V tomto případě věřím, že je dokáže úspěšně realizovat.

 

Osobní pohled / doc. MUDr. Tomáš Jelínek, Ph.D.

Romana Hájka jsem poznal, když jsem jako čerstvý absolvent nastoupil na Interní hematologickou a onkologickou kliniku Fakultní nemocnice Brno v roce 2011. Byl tehdy již v „rozvinuté“ fázi své kariéry, profesor, vedoucí myelomového týmu a úspěšné výzkumné skupiny, předseda Czech Myeloma Group. Už tehdy jsem si všiml, že se ho jakoby netýkala lehce ponurá a nervózní atmosféra na tomto pracovišti, vždy přišel v obleku a s pozitivní náladou. Poprvé jsem s ním mluvil na tradičním myelomovém workshopu na Brněnské přehradě, kde jsem byl zejména překvapen velmi vysokou kvalitou celkové organizace. Tehdy jsem začal vnímat, jak je Roman Hájek schopný organizátor a manažer. Následně jsem Interní hematologickou a onkologickou kliniku i hematoonkologii opustil, když mě Roman Hájek po nějaké době kontaktoval s pracovní nabídkou nastoupit na nově vzniklou Kliniku hematoonkologie v Ostravě. Od té doby mi byl Roman Hájek mentorem, učil mě systematické, a hlavně kvalitní práci, nejdříve v rámci kliniky, postupně i v rámci výzkumu. Jako jeden z mála lidí, které jsem v českém zdravotnictví poznal, měl Roman Hájek vždy vizi, a kromě toho i plán a sílu dostat se k danému cíli. Byl ke mně vždy relativně tvrdý, nic jsem nedostal zadarmo. Místo udržování setrvalého stavu se Roman vždy snaží posouvat věci dopředu, dává příležitosti a prostor lidem okolo se rozvíjet. Celou řadu kolegů včetně mě podpořil a poslal na zahraniční stáže včetně těch dlouhodobých, třebaže riskoval, že se nikdy nevrátí. Roman Hájek velmi často říká věci tak jak jsou, popravdě, a to i ty nepopulární, což je další vlastnost, které je třeba si v dnešní době vážit. Kromě intenzivního pracovního nasazení je nicméně známý i svým přístupem k odpočinku; pořádá celou řadu společenských akcí pro své kolegy, hraje golf, věnuje se enologickému výzkumu v oblasti kvalitních vín. Sílu mu dodává rodina, jeden pes a nespočet koček, příroda, hory a výhled na siluetu Lysé hory z jeho domu. Roman Hájek je jeden z mála lidí, kteří si zaslouží obrovský respekt za svou práci, za to, co vybudoval a udělal pro české pacienty s mnohočetným myelomem či pro hematologicky nemocné v Moravskoslezském kraji. Roman je příkladem moderního leadera, který je schopen dělat těžká rozhodnutí, posunovat věci dopředu, a přitom si zachovat lidskou tvář. Myslím, že minimálně odměnou mu může být, že na současném pracovišti je již více než deset let velmi dobrá nálada mezi lékaři, sestřičkami, výzkumníky a všemi ostatními, kteří chodí rádi do práce a pomáhají nemocným.