Úvodník 03/2018

Vážení přátelé, kolegyně a kolegové

 

ráda píši odborné články. Jejich příprava mě pokaždé donutí přečíst celý „štos“ abstrakt, přehledů i plných znění výsledků klinických studií, o kterých se v článcích potom zmiňuji. Musím přiznat, že někdy to jsou sice muka, ale na druhou stranu tím získávám větší přehled a množství informací. Zní to možná jako klišé, ale v medicíně se bez čtení odborných publikací dlouhodobě obejít nemůžeme. A tak mám na nočním stolku nejen novou knížku od Kateřiny Tučkové o Vítězslavě Kaprálové, brněnské rodačce, dirigentce, hudební skladatelce a na dobu první republiky velmi emancipované ženě, ale také několik A4 z černobílé tiskárny o léčbě nádorů v urogenitálním traktu. Když si pročítám medailonek pana profesora Vorlíčka, v duchu přemítám, kolik takových A4 pan profesor za svoji „onkologickou“ kariéru musel prolouskat. A ještě má rád beletrii. Těch písmenek by byl tedy nevyčíslitelný počet. I když se rozhodl věnovat svým koníčkům a aktivní působení v České onkologii významně omezil, stále je to jeden z neznámějších a nejvýznamnějších onkologů naší země. A jak jsme se mohli přesvědčit na Brněnských onkologických dnech, vůbec nestárne.

Ve slovníku cizích slov jsem pod heslem revue našla, že je to časopis většího rozsahu a periodicity s informacemi o určitém oboru. Číslo, které držíte v ruce, je výpravná podívaná. Má nejen kvalitní papír, kvalitní tisk a barevné fotografie, ale zejména obsah. Co autor, to zkušený a ostřílený onkolog. Osobně mám radost zejména z článků v bloku uroonkologie. Jsou zde zastoupeny ty nejčastější urologické nádory - karcinom prostaty, nádory ledvin a močového měchýře. V jejich textu jsou zahrnuty všechny možnosti léčby v moderní uroonkologii dnes používané. Ať již se jedná o cílenou léčbu a její sekvenci s imunoterapií u karcinomu ledviny, nebo o chemoterapii a imunoterapii u karcinomu močového měchýře. Radioterapií lokalizovaný karcinomu prostaty vyléčíme. Z metastazujícího karcinomu prostaty se - díky novým přípravkům - za posledních pár let stalo onemocnění s chronickým průběhem. Zejména výběr léčebných možností, od léků cílených na androgenní receptor až po použití nového taxanu či radiofarmaka se snahou najít tu správnou sekvenci, z něj udělal atraktivní diagnózu. Imunoterapie teď naše nemocné provází řadou diagnóz. Pro nás onkology je důležité naučit se s ní pracovat. Zejména nežádoucí účinky a vyhodnocování výsledků léčby jsou dvě „Achillovy paty“, na kterých musíme zapracovat.

Onkologická revue k vám přichází v květnu, měsíci lásky, slunce, kvetoucích stromů, krásně zelené trávy. A protože nejen prací (a onkologií) je člověk živ, vstřebávejte ty květnové dary plnými doušky, protože „nevíte, co bude zítra“.

MUDr. Jana Katolická, Ph.D.

Onkologicko-chirurgické oddělení, FN u svaté Anny, Brno